Bakterijų priešas
Bakterijų priešas? Ką tai turi bendro su kalnais? „Mes gename avis aukštyn į kalnus dėl čiobrelių. Jie geriau už visokias cheminius vaistus“, – ne kartą esame šiuos žodžius girdėję iš Kretos kalnuose avių bandas ganančių piemenų
Bet tik pradėję plačiau domėtis kalnų čiobrelio savybėmis sužinojome, kodėl toks svarbus šis augalas ne tik Kretos avims, bet ir salos žmonėms.
JAV nacionalinių sveikatos institutų (NIH) skelbiamų mokslinių darbų suvestinė mirgėte mirga nuo pranešimų apie kalnų čiobrelio tyrimus stebint, kaip jo eteriniai aliejai veikia ligas sukeliančias bakterijas ir grybelius. Be kitą ko vardinant konkrečius jų pavadinimus: nuo salmoneliozę sukeliančios ‘salmonella anatum’ bakterijos iki gausiausiai maistą teršiančių mikotoskinų ‘aspergillus ochraceus’.
Pabrėžtina, kad itin stiprios antibakterinės ir antigrybelinės savybės priskiriamos būtent kalnų čiobreliui – krūminiam Viduržemio jūros regiono augalui. Jo lotyniškas pavadinimas yra ‘thymus capitatus’ (Lietuvoje esam labiau pažįstami su paprastuoju čiobreliu, lot. ‘thymus vulgaris’). Būtent ‘thymus capitatus’ auga Kretos kalnuose, būtent juo visus savo patiekalus gausiai gardina Kretos šeimininkės. Kretos kalnų čiobrelis yra bakterijų priešas, o augale esančios medžiagos aktyviai kovoja su ligas sukeliančiomis bakterijomis ir grybeliais.
Dabar ir jūs galite kalnų čiobreliu gardinti savo patiekalus Lietuvoje, nes čia – kretosskoniai.lt/produkto-kategorija/zoleles – kartu su kitomis džiovintomis žolelėmis iš ekologiško Kretos ūkio siūlome įsigyti ir kalnų čobrelio. Į sveikatą!
.
.
JAV nacionalinių sveikatos institutų (NIH) apžvelgiami tyrimai skelbiami pubmed.gov