Kretos kalnų čiobrelių medus
Kretos kalnų čiobrelių medus… Jis kvepia kalnais. Vasaros šiluma. Gaiviu vėjeliu, švelniai glostančiu įkaitusius skruostus. Jis kvepia Kreta. Ir sprogsta burnoje atsidūręs – kaip sprogsta saulės pažadinti čiobrelių žiedai, kas vasarą paskandinantys salos kalnus į violetinį pūką.
Per 20 gyvenimo Kretoje metų teko daug medaus išragauti, bet tikrai nemanėm, kad bus taip sudėtinga KRETOS SKONIŲ asortimente turėti tikro kalnų čiobrelių medaus.
Ar čia tikrai čiobrelių medus?
Tai vienas dažniausių klausimų per MANO KRETOS ekskursijas stabtelėjus pas kokį salos gėrybių pardavėją. Kartais atsakyti į jį lengva, o kartais – nepaprastai sunku. Nes Kretoje čiobrelių medaus įvairovė – ne mažesnė kaip alyvuogių aliejaus. Apie ypač tyrą alyvuogių aliejų daugiau sužinosite čia >>
Įprastai čiobrelių meduje yra daugiau kaip 25 proc. čiobrelių žiedadulkių. Bet pagal įvairiausius biurokratinius reglamentus čiobrelių medumi Graikijoje galima vadinti tokį medų, kuriame gali būti tik 15 proc. čiobrelių žiedadulkių. Toks skaičius sukuria pakankamai erdvės pagudravimams.
Tą supranti tuomet, kai paragauji tikrojo monoflorinio – šiuo žodžiu bitininkai vadina medų, kuriame vieno augalo žiedadulkių kiekis yra ne mažesnis kaip 45 proc. O aukščiausios kokybės Kretos čiobrelių meduje gali būti net iki 85 proc. čiobrelių žiedadulkių! Plačiau apie unikalias kalnų čiobrelio savybes skaitykite čia >>
Skystas čiobrelių koncentratas
Bitėms juk nepasakysi, kad jos rinktų medų tik iš čiobrelių. Bet nuo birželio vidurio iki pat rugpjūčio pabaigos salos kalnuose praktiškai nėra kitų žydinčių augalų – tik čiobreliai. Todėl Kretos bitininkai žino, kur nuvežti avilius ir ką padaryti, kad iš korių būtų išsuktas skystas čiobrelių koncentratas.
Būtent skystas! Kretoje išsuktas medus kietėja labai lėtai – ir ne tik čiobrelių. Tą nulemia didelio karščio ir didelės drėgmės santykis tuo metu, kai bitės renka nektarą. Lietuvoje tokios sąlygos būna labai retai ir gana trumpai, nors kartais bitės ir spėja surinkti ilgai nekietėjančio akacijų medaus – Lietuvoje yra tekę jo ragauti. O Kretoje tokios klimatinės sąlygos – kiekvieną vasarą ištisus tris mėnesius, dažnai ir ilgiau! Todėl kretiečiai kitokio medaus ir nežino – tik skystą!
Pirmiausia saviems, paskui eksportui
Tačiau medaus, kurį galima būtų vadinti skystu čiobrelių koncentratu, ir Kretoje nėra daug. Nes jis iš bitininko reikalauja daugiau darbo ir kantrybės, todėl retas kuris linkęs jį pardavinėti. Kaip sako mūsų bičiulis Jorhas: „Bites laikau, kad turėčiau gero medaus savo šeimai (o šeimoje ~50 žmonių – past.). Jei išsuksiu daugiau, atvažiuosi pas mane ir nusipirksi“.
Jam antrino ir daugiau avilių kalnuose turėjęs Manolis, kol galiausiai sutarėm: kai čiobrelių medumi jis aprūpins saviškius ir savo kaimą prie Baltųjų kalnų, užsuksime pas jį pasiderinti dėl eksporto į Lietuvą. Taip buvo ir pernai, ir šiemet. Tik šįsyk supratęs, kad norėtume kur kas daugiau medaus bitininkas mus nukreipė į savo kolegą iš rytų Kretos, tad šiemet turime sodresnio čiobrelių medaus iš Baltųjų kalnų ir švelnesnio medaus iš Thripti kalnų.
Išskirtinio čiobrelių medaus stiklainiai paruošti kelionei į Jūsų namus! Jo galite įsigyti paspaudę čia >>