Kvapnusis Kretos kalnų čiobrelis

Kvapnusis Kretos kalnų čiobrelis

Kretos kalnų čiobrelis – tai gyvybės jėga. Toks čiobrelio apibūdinimas užkoduotas graikiškame šio augalo pavadinime. Savo aromatu jis kiek panašus į Lietuvoje mums pažįstamą, bet savo išvaizda ir savybėmis skiriasi nuo lietuviško brolio. Tad kuo ypatingas kvapnusis Kretos kalnų čiobrelis?

  • Jei norite įsigyti Kretos kalnų čiobrelio, o taip pat kitų žolelių iš ekologiško Kretos ūkio, spauskite čia >>

Kitoks augalas, kitoks čiobrelis

Per MANO KRETOS ekskursijas dažnas keliautojas stebisi, kokie kitokie yra salos čiobreliai: jie auga krūmais pažemiui skurdžioje, sausoje, akmeningoje dirvoje – tarsi įsikabinę iš visų jėgų stengiasi išgyventi. Ir nepaprastai kvepia. Vos prisilieti ar patrini tarp pirštų – pasklinda šiltas stiprus aromatas.

Thymus capitatus’ – taip lotyniškai vadinami Viduržemio jūros regione augantys čiobreliai. Pavadinimas juos išskiria nuo Lietuvoje augančių ir mums geriau pažįstamų ‘Thymus vulgaris’ čiobrelių. Lotyniškas čiobrelio pavadinimas pasiskolintas iš graikiško, nes graikiškai čiobrelis iki šių dienų – ‘thymari’ (gr. θυμάρι) arba ‘thymio’ (gr. θύμιο). Abiem atvejais ‘th’ reikėtų tarti švepluojant kaip anglų kalbos artikelyje ‘the’.

Kalbininkai sako, kad graikiškas ‘thymari’ turi daug bendro su senuoju iš indoeuropiečių prokalbės kildinamu žodžiu ‘thyo’ (gr. θύω), kuris reiškia aukojimą, šventimą aukojant, gyvybinį pyktį. Šiame žodyje užkuoduota jėga, valia, gyvybę ir pradžią suteikiantis impulsas. Tai nurodo, koks svarbus buvo čiobrelis jį pakrikštijusiems.

Su aukojimu susijęs ‘thyo’ grakų kalbai dovanojo ir žodį ‘thymiama’ (gr. θυμίαμα), kuris reiškia smilkalus. Čiobrelio krikštatėviams kvapas irgi buvo labai svarbus – ne veltui graikai kalnų čiobrelį dažnai vadina kvapniuoju.

Kvapas ir dar kartą kvapas!

Dėl malonaus, sušildančio kvapo čiobrelis yra neatskiriama kretietiškos ir graikiškos virtuvės dalis. Taip, čiobrelis Kretoje dažniau naudojamas kaip prieskonis, o ne kaip žolelė arbatai. Nors čiobrelis tinka ir jai – ypač ruošiant skirtingų vaistinių žolelių mišinius.

Kur kas dažniau Kretos šeimininkės čiobrelį naudoja gamindamos maistą. Absoliučiai visur! Jos sako, kad be baimės čiobrelį galima dėti į salotas ir padažus, į troškinius ir ant grotelių kepamus valgius, į rizotą ir makaronus, į žuvį ir paukštieną, į kepinius ir desertus – žodžiu, absoliučiai visur!

Čiobrelis patiekalams suteikia šiltą, šiek tiek pikantišką skonį, o jei įdėsite jo daugiau (ypač kepant daržoves arba mėsą) – bus ir už gerklės griebiančio aštrumo. Bet labiau už skonį yra vertinamas aromatas – kad ir kurį patiekalą pagardintumėt kalnų čiobreliais, jis kvepės taip, kad tiesiog norėsis paragauti.

Čiobrelis ir jo magiška galia

Iš čiobrelių išgaunamas eterinis aliejus – vienintelis natūralus timolio šaltinis. Timolis – tai fenolis, pasižymintis antiseptinėmis savybėmis, todėl naudojamas daugelio vaistinių medžiagų gamybai. Ypač papiltęs odontologijoje: daugelyje burnos skalavimo skysčių yra timolio. Timolio antiseptinės savybės buvo pastebėtos seniai, todėl prieš atsirandant šiuolaikiniams antibiotikams, čiobrelių eterinis aliejus buvo naudojamas marlei tepti gydant žaizdas.

Šiais laikais įrodyta, kad timolis turi galios žymiai sumažinti adheziją – ligas sukeliančių bakterijų ir grybelių galimybę prisikabinti prie žmogaus audinių. Kaip žinia, mikroorganizmai tam, kad įsitvirtinų ir pradėtų daugintis tuo pačiu sukeldami įvairius negalavimus, pirmiausia turi prisikabinti – prie odos, burnos gleivinės ar kitų audinių. Kai organizme yra timolio, mikroorganizmams įsitvirtinti sunkiau. Nėra kenksmingų mikrooganizmų – nėra daugelio ligų. Tai dar vienas paaiškinimas, kodėl kretiečiai tokie ilgaamžiai.

Daug timolio išlieka ir čiobrelių meduje, apie kurį išsamiau galite paskaityti čia >> Dėl savo antiseptinių savybių čiobrelių medus ir kiti čiobrelių preparatai rekomenduojami gydant skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opas, žarnyno infekcijas, visų rūšių kepenų nepakankamumą. Čiobrelių gėrimu galima gydyti kosulį ir bronchitą. Taip pat įrodyta, kad čiobrelis padeda pagreitinti alkoholio apykaitą, todėl žmogus greičiau atsikrato apsvaigimo.

Ką gardinsite Kretos kalnų čiobreliu?

Gardinkite viską! Linkime išlaisvinti fantaziją ir eksperimentuoti virtuvėje po ranka turint džiovinto Kretos kalnų čiobrelio! Jo ir kitų Kretos ekologiškame ūkyje užaugintų žolelių galite įsigyti pas mus, spauskite čia >>

+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Įdėta į krepšelį.
Apmokėti Tęsti apsipirkimą